27.06.22

Mondo toob Ukraina kunstnike tööd Tallinna linnaruumi

Mondo ja Clear Channeli koostöös jõuavad 27. juunil Tallinna tänavatele Ukraina illustraatorite tööd sõjast ja põgenemisest. Sügavalt puudutav ja isiklik näitus „Põgeneda?” peegeldab üheteistkümne Ukraina kunstniku kogemusi ja tundeid alates sissetungi eelõhtust kuni tänaseni. Töid näeb ka sotsiaalmeedias ja veebilehel mondo.org.ee/ukraina.

Näitusel osaleva auhinnatud illustraatori Tanya Yakunova sõnul on tal tänaseni raske oma töödes kujutada midagi peale sõja: „Ma ei suuda peaaegu mitte midagi muud joonistada, kuna mu pea on sõjalugusid täis – õõvastavaid või kangelaslikke. Ukraina jaoks on see sõda olemuslik, nii et kogu mu tähelepanu on sellele suunatud. Tunnen, et see on minu kohus kunstnikuna, minu meetod Ukraina riigi ja ukraina kultuuri eest võitlemiseks. Teine põhjus on teraapia. See valu ja viha, mida tunnen, on vaja kuskile panna ning illustreerimine on minu viis meie uue tegelikkusega toime tulla.“

Kõik näitusel osalevad kunstnikud – Anna Sarvira, Julia Vus, Daria Filippova, Mari Kinovych, Maria Foya, Oksana Drachkovska, Olga Shtonda, Jenya Polosina, Julia Tveritina, Nataliia Shulga ja Tanya Yakunova – on Ukraina illustraatorite klubi Pictoric liikmed. Pictoric klubi loodi 2014. aastal eesmärgiga Ukraina illustraatoreid, graafilisi disainerid ja kunstnike rahvusvaheliselt tutvustada.

Näituse koostaja Aliine Lotmani sõnul kujutavad tööd Ukraina uut valusat reaalsust ning annavad vaatajale aimu, mida tegelikult tähendab vajadus põgeneda: “Neid töid vaadates ei ole võimalik ükskõikseks jääda. Kunst aitab mõista isiklikke ja perekondlikke tragöödiaid – et uudistes kajastatavate numbrite taga on päris inimesed ja rindelõikudeks muutunud kohanimed olid varem kellegi kodutänavad. Sõda kestab ja ukrainlased vajavad jätkuvalt meie vankumatust toetust.”

Mondo toetab Ukraina sõjapõgenikke nii Eestis kui Ukrainas olles üks suuremaid humanitaarabi lähetajaid. Peamised saadetised on olnud generaatorid, toit, hügieenitarbed, madratsid, tekid-padjad, päikesepaneelid, akupangad, mähkmed, meditsiinilised abivahendid, veepuhastamise tabletid jne. Kõik saadetised on jõudnud Mondo Ukraina partnerorganisatsiooni Vostok SOS ladudesse, kust need on edasi toimetatud Ukraina kõige kriitilisematesse oblastitesse. Mondo toetab ka Vostok SOSi kõnekeskuse tööd, mis jagab infot evakueerimiste ja turvaliste põgenemismarsruutide kohta, võtab vastu abipalveid ja vahendab majutusinfot koostöös kohalike omavalitsustega. Ukraina haridustöötajatele on toimunud mitmeid psühholoogilise toe veebiseminare. Mondo toetab Ukraina kooliõpilasi ka Eestis kunstiterapeutiliste töötubadega.

Mondo Ukraina tegevuste heaks saab annetada siin www.mondo.org.ee/ukraina.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo lõi Ukraina sisepõgenikele talveks paremad majutustingimused

26.03.24

Mondo renoveeris ja pakkus talvitumisabi kümnele majutuskeskusele Ida-Ukrainas, kus elavad sajad kodudest lahkuma sunnitud sisepõgenikud. Turvalised ja soojad keskused aitavad neil talve üle elada ning loovad paremad eeldused toimetulekuks. Toeta Mondo kaudu Ukrainat annetusega siin või ulata abikäsi Ukrainale heateokingitusena. Liudmyla Ivanivna on viimased aasta aega elanud Harkivi majutuskeskuse toas number 403. “See ei olnud
LOE EDASI
VAATA KÕIKI