PROJEKTID

Žõtomõri oblasti koolide vaimse heaolu kaardistamine ja toetamine

Projekti kestus: aprill 2024 – detsember 2024

Projekti rahastaja: ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus

Projekti partnerid: Clanbeat, Alliance of Resilience

Projekti maht: 141 275 €

Ukraina seisab silmitsi vaimse tervise probleemiga, mille põhjustajaks on käimasolev sõda. WHO hinnangul on iga viienda (9.6 miljonit) ukrainlase vaimse tervise seisund keeruline, kergemast depressioonist, ärevuse ja psühhoosini välja. Iga 10 inimene (3.9 miljonit) aga elab mõõduka või raske vaimse tervise häirega. Kusjuures eriti mõjutatud on lapsed.
Koolid on sellisel ajal lastele ja noortele oluliseks tugiallikaks. Traditsiooniline koolipsühholoogilt abi saamise viis on sõja tõttu muutunud aga ebapraktiliseks või isegi teostamatuks. Vajadus uuendulike lahenduste järele, mis vaimse tervise toe kättesaadavamaks muudaks, on tohutu suur.

Projekti eesmärk on rakendada Eesti haridusidu Clanbeat välja töötatud vaimse heaolu kaardistamise lahendust Žõtomõri oblasti 25 koolis. See aitab hinnata õpilaste ja õpetajate vaimset heaolu ning sellest tulenevalt pakkuda sobivaid lahendusi nende vaimse tervise toetamiseks. Lahendus põhineb Eesti koolides läbi töötatud ja testitud holistilistel protsessidel, mille eesmärk on ületada stigmad ning suurendada ligipääsu kohalikele vaimse tervise ressurssidele ja teenustele. 

Projekti käigus kohandatakse Eesti kogemus Ukraina konteksti, kaardistatakse asjakohased vaimse tervise tugiteenused, viiakse läbi töötoad platvormi koordinaatoritele tegemist ja pakutakse pidevat tuge testimisperioodil.

Kontaktid:

Viktoria Iškina (EST)

viktoria.iskina@mondo.org.ee

Mariia Guliaieva (UA)

mariia@mondo.org.ee

Triin Noorkõiv (Clanbeat)

triin@clanbeat.com