26.03.24

Mondo lõi Ukraina sisepõgenikele talveks paremad majutustingimused

Mondo renoveeris ja pakkus talvitumisabi kümnele majutuskeskusele Ida-Ukrainas, kus elavad sajad kodudest lahkuma sunnitud sisepõgenikud. Turvalised ja soojad keskused aitavad neil talve üle elada ning loovad paremad eeldused toimetulekuks.

Toeta Mondo kaudu Ukrainat annetusega siin või ulata abikäsi Ukrainale heateokingitusena.

Liudmyla Ivanivna on viimased aasta aega elanud Harkivi majutuskeskuse toas number 403. “See ei olnud kõige parimas seisus,” meenutab 61-aastane vanaema kohtumist keskusega. Liudmyla elab ühes toas koos oma 12-aastase lapselapse Karinaga. Sisepõgenikeks said nad aasta tagasi, kui jäämine kodulinna Kupianskisse Harkivi oblastis oli sõja tõttu liiga ohtlik. Uueks koduks saanud toas nr 403 oli ohutum, ent tingimused polnud kõige paremad. Talvekülm pressis sisse igast vana aknaraami praost, mida vanaema ja lapselaps sooja hoidmiseks teibi ning puuvillaga täitsid. Uued aknad, riidekapp ja dušš rõõmustavad ning teevad olemise mugavamaks. Lõpuks püsib aga lootus ühel päeval koju naasmiseks.

3,4 miljonit sisepõgenikku

“Ukrainas on täna enam kui 3,4 miljonit sisepõgenikku, kes on sunnitud jätma oma kodud ja alustama elu uuesti. Peaaegu veerand neist (22%) asub Harkivi ja Dnipropetrovski oblastis ning veel suurem osa sisepõgenikest elab jätkuvalt rindepiirkondades, mitte väga kaugel oma kodudest, vaatamata aina eskaleeruvale sõjategevusele. On väga oluline, et nendel inimestel oleks soe ja turvaline elupaik, kus on tagatud tingimused oma toimetuleku säilitamiseks,” ütleb Mondo Ukraina projektijuht Viktoria Iškina.

Möödunud talve jooksul toetas Mondo Eesti Välisiministeeriumi projektist kokku kümmet majutuskeskust.

Neist kahe puhul oli tööde keskmes akende vahetus ning remonditööd koostöös partnerorganisatsiooni Dobrobatiga. Harkivi majutuskeskus sai 115 uut akent ning parandati 135 aknaraami. Uue tapeedi ja värvi sai 53 tuba ning parandati 6 dušširuumi ja WC-d. Zaporižžja sisepõgenike majutuskeskusele installeeriti soojuse hoidmiseks 2700 ruutmeetrit uusi PVC plaate, 245 uut akent ning asendati  1220 ruutmeetrit katuse isolatsioonikihti ehk ruberoidi.

Soe ja turvaline ajutine kodu

“Selles majutuskeskuses elavad sisepõgenikud ja paljud õpilased, kellel polnud võimalik sõja alguses põgeneda. Aga keskuse elamistingimused olid väga kehvad. Esimene asi, mida ma mäletan keskusest, on jääkülmad toad, vanad aknad ja lekkiv lagi,” kirjeldas Dobrobati Zaporižžja tööde koordinaator Andrii Razin. “Siin piirkonnas on ka palju pommitamist. Juba siis, kui me ehitustöödega alustasime, oli läheduses 7 raketiplahvatust. Aga tänu vabatahtlike tööle ja Eesti sõprade toele saame siinsetele peredele anda vähemalt soojad ja head toad.”

Soojus on oluline märksõna ka kaheksale majutuskeskusele Dnipropetrovski ja Donetski oblastis. Paljud sisepõgenikud on talvel olukorras, kus nad on sunnitud valima soojuse ja toidu vahel. Lisaks tuleb neil toime tulla võimalike elektrikatkestustega, mis mõjutab otseselt tahkekütuse seadmete toimimist. Seetõttu sai kaheksa majutuskeskust tuge eelkõige just soojuse tagamiseks.  Partneri Angels of Salvation abiga said keskused kokku 107 tonni küttebriketti, 8 generaatorit, 28 radiaatorit, 32 akupanka, 132 magamiskotti ja 16 tulekustutit.

Kogu projekti raames lõi Mondo partneritega turvalise ja sooja majutusvõimaluse 493 inimesele, ent kümne keskust suudab majutada lausa kuni 815 inimest. Parandustöödega alustati detsembris 2023 ning need jõudsid lõpule veebruaris 2024.

Fotol radiaator Dnipros asuvas majutuskeskuses, mis oli üks kaheksast talvitumisabi saanud keskusest.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo vabatahtlikud jagavad Tartu Tudengipäevadel oma lugusid

19.04.24

Tartu Tudengipäevadel 27. aprillil jagavad kolm Mondo vabatahtlikku oma lugusid lähetustelt Ghanas, Keenias ja Ugandas. Kolme tunni jooksul kuuleme Eve, Saile ja Marteni tööst käsitööliste, IT klassi või kohalike organisatsioonidega. Sündmus on kõigile tasuta, ent palume registreeruda siin. Üritus toimub eesti- ja ingliskeelsetes jututubades, kus iga vabatahtlik võtab huvilised endaga rändama läbi põnevate lugude kogukonnast.
LOE EDASI
VAATA KÕIKI