TARKUSEFOND

Annetused Tarkusefondi toetavad vähemate võimalustega õpilasi ja koole Mondo partnerriikides esimesest koolipäevast ülikoolidiplomini.

Mondo Tarkusefond on loodud õpilaste toetamiseks ja hariduse edendamiseks Mondo partnerriikides. Tänu eraannetajatele saab fondi kaudu igal aastal haridust 350 vähemate võimalustega last ning vajalikku tuge mitmed koolid Birmas, Afganistanis, Ghanas, Ugandas ja Keenias.

Tarkusefond sai alguse 2009. aastal, mil Mondo asus toetama põhikooli laste haridust Ghanas, laiendades programmi aastate jooksul teistesse riikidesse.
Toetuslapsed on pärit äärmiselt vaestest peredest või orvud, kellel on välise abita võimatu koolis käia. Seda nii algklassides kui ka pärast põhihariduse omandamist. Alates 2013. aastast toetab fond ka väga heade õpitulemustega laste võimalusi jätkata õpinguid kesk-, ameti- või ülikoolis.

Püsiannetus loob muutust

Täna saavadki Tarkusefondi toetuslapsed annetajate toel omandada haridust esimesest klassist ülikoolidiplomini. Kuna haridustee toetamine on pikaaegne, siis oleme eriti tänulikud, kui hakkate Tarkusefondi püsiannetajaks – olgu igakuine toetus ükskõik kui väike või suur.

Tarkusefondi laekuvad annetused on andnud sadadele lastele igal aastal võimaluse omandada kvaliteetset haridust, sõltumata nende majanduslikust taustast. 2023. aastal käis Eesti annetajate toel koolis 347 last Põhja-Ghanas Kongo külas, Lääne-Keenias Shianda külas, Ugandas Kikooba koolis ja Birmas Namlani külas CRED õpilaskodus. Lapsed valitakse toetusprogrammi meie arengukoostöö tegevustes osaleva kohaliku partnerorganisatsiooni juhtkonna ja Mondo ühisel otsusel.

Oluline tugi haridusele

Püsiannetuste toel viib Tarkusefond ellu ka suuremaid algatusi hariduse kvaliteedi tõstmiseks Mondo partnerkogukondades. Toetame kohalikke koole alates IT-õppeklasside loomisest Põhja-Ghanas ilmastikukindla kooliköögi ehitamiseni Ugandas. Fond toetab ka ligi 260 õpilasega tüdrukutekooli Fatima Zahra Afganistanis. Näiteid saab lugeda allpool või Tarkusefondi toetajate uudiskirjast.

Kuidas toetada?

Tarkusefondi annetajaks saades tee palun kõrvalolevas lahtris valik, kas soovid toetada kvaliteetset haridust Mondo partnerriikides püsiannetusega, kindlat koolilast või teha ühekordse annetuse. Annetuste kasutamisest anname ülevaate Tarkusefondi uudiskirjas, mis ilmub 3 – 4 korda aastas. Uudiskirja saajaks lisatakse Sind pärast püsiannetuse ankeedi täitmist või liitu siin. Varasemaid uudiskirju loe lehe lõpust.

Küsimuste korral kirjuta tarkus@mondo.org.ee

Tee püsiannetus

Näited tegevustest

Aktiivselt ootavad annetusi järgmised projektid. Tehes ühekordse annetuse, võite lisada juurde konkreetse riigi ja projekti nime.

Birma vähemusrahva šani õpilaskodu

Mondo toetab šani laste põhi-ja keskharidust, sest selle kauge mägipiirkonna aladel on kooliharidus suurele osale lastest üldse kättesaamatu. Vaid 40% šani lastest saab algharidust ning vaid 15-20% on võimalus minna edasi õppima. Mondo vahendusel saab igal aastal Namlani õpilaskodus elada ja sealses koolis käia vähemalt 10 šani last (ühe õpilase kooliaasta maksumus on 360 €).

Tüdrukute kool Fatima Zahra Afganistanis

Mondo toetab Fatima Zahra tüdrukutekooli Jalalabadis, Nangarhari provintsis, mida oleme toetanud alates 2012. aastast. 2022. aasta lõpuks on Afganistanis võimul olev Taliban keelanud igas vanuses tüdrukute koolis käimise ning lõpetanud naisõpetajatele palkade maksmise. Erandina võivad tegutsemisloa olemasolul tegutseda koolid, kus õpivad vaid tüdrukud ning mille õpetajad on ainult naised.

Uganda põhikool Kikoobas

Kikooba põhikool asub kahetunnise sõidu kaugusel Uganda pealinnast Kampalast. Piirkonnas elatakse väga vaeselt – tööpuudus on suur, majanduslikku olukorda halvendavad hõimudevahelised konfliktid ja muutlikud ilmastikutingimused. Kikooba kool võitleb majanduslike raskustega – õpetajate palgamaksed hilinevad, lapsed ei saa koolis korralikku sööki, puudu on elementaarsetest õppevahenditest. Mondo Tarkusefondi annetustest aitasime 2019. aastal rajada internaatosa kaugemal elavatele lastele ja soetada 5000 liitrise veetünni, kuhu kogunev vihmavesi katab koolipere veevajaduse. Tarkusefondi annetuste abil jätkame koolikeskkonna parandamist.

Annetus annab võimaluse koolis käia

Kooliaasta algab igas Mondo partnerriigis erinevalt ning erinevad on ka koolide ja õpilaste vajadused. Annetustest 85% jõuab otse abivajajani, ülejäänud annetus katab panga ülekannete, andmebaasi haldamise jms kulud. Toetusi jagame koostöös Mondo pikaajaliste kohalike partnerorganisatsioonidega, kes vastutavad toetuste ettevalmistuse, jagamise ja Mondole raporteerimise eest. Iga kooliaasta alguses on ka Mondo või meie vabatahtlik ekspert kohapeal toetuste jagamise protsessi jälgimas. 

Jaanuaris algab kooliaasta Keenias ja Ugandas. Keenias katab aastane toetus kooli õppetasud, mis varieeruvad vastavalt klassile ja koolile. Mitmel aastal oleme ostnud internaatkoolis elavatele erivajadustega lastele tekid või soetanud jalanõusid. Ugandas toetame lastel koolis käimist soetades neile koolivormi, jalanõusid, süüa, hügieenitarbeid, tervisekindlustuse, kirjatarvete ja muud.

Mais algab kooliaasta Birmas, kus toetame Namlani õpilaskodus elavaid lapsi koolivormi, kirjatarvete, toidu ja muuga.

Septembris lähevad lapsed kooli Ghanas ja Afganistanis. Ghanas saavad lapsed lisaks koolivormile, -kotile ja õppevahenditele ka väikese summa sularaha, et katta eksamitasud.