TARKUSEFOND

Annetused Tarkusefondi aitavad toetada tublisid õpilasi ja koole Mondo partnerriikides maailma eri paigus. 85% Eestis kogutud toetustest suuname otse sihtriiki.

Mondo Tarkusefond on loodud õpilaste toetamiseks ja hariduse edendamiseks Mondo sihtriikides. Tarkusefondi raames on võimalik toetada püsivalt 72 EUR aastas konkreetset põhikoolilast ja 120 EUR aastas erivajadusega last Ghanas ja Keenias või panustada vabalt valitud ühekordse toetussummaga ühisesse fondi, mille abil toetame kutse-, kesk- ja internaatkooliõpilaste haridust ja koole Ghanas, Keenias, Birmas ja Afganistanis.

 

Põhikooli toetuslapsed
Põhikoolilaste haridust on Mondo toetanud Ghanas alates 2009. aastast ning Keenias alates 2011. aastast. Toetuslapsed on pärit äärmist puudust kannatavatest peredest, õpitulemusi laste programmi kaasamisel ei arvestata. Lapsed valitakse toetusprogrammi meie arengukoostöö tegevustes osalevate naistegruppide ja partnerorganisatsiooni juhtkonna ühisel otsusel. Toetame lapsi võimalikult paljudest peredest ja piirkondadest, et vähendada suurema hulga perede majanduslikku koormat seoses laste koolikuludega. Igal lapsel on Eestis nimeline toetaja, kes saab Mondo vahendusel infot lapse käekäigu kohta. Kongo külas Põhja-Ghanas ja Shianda külas Lääne-Keenias õpib 2018. aastal eestlaste toel 227 last.

 

Kutse-, kesk- ja internaatkooli toetuslapsed
Kuna keskkooli õppemaksud on kohalikus kontekstis üsna suured (alates 150 EUR aasta, olenevalt koolist), siis äärmiselt vaesetest peredest pärit lastel või orbudel on ilma välise abita kooli jätkamine pärast põhikooli võimatu. Alates 2013. aastast pakume võimalust jätkata õpinguid keskkoolis või ametikoolis nendel Ghana ja Keenia lastel, kes on väga heade õpitulemustega lõpetanud Mondo toetusprogrammi raames põhikooli. 2018. õppeaastal õppis Tarkusefondi toel Ghanas 42 ja Keenias 49 keskkooliõpilast. 2016. aastal laiendasime Tarkusefondi toetust ka Birmasse, kus üheksal šani vähemusrahvusest külalapsel on võimalus elada Mondo partneri poolt ehitatud õpilaskodus ja jätkata õpinguid Namlani keskkoolis.

 

Muud haridust toetavad tegevused

Vastavalt vajadustele ja kogutud annetustele suuname Tarkusefondi toetust ka teistesse sihtriikidesse – näiteks on Fatima Zahra tüdrukutekoolile Afganistanis 2017-2018 rajatud päikesepaneelide abil elektrisüsteem ja renoveeritud kaks klassiruumi. Lääne-Keenias Shianda külas asuva Rise and Shine erivajadustega laste kooli õpilased said 2018. aastal jalga sokid ja kingad, et vältida piirkonnas laialt levinud liivakirbu poolt tekitavaid haigusi.

 

Kuidas saada toetajaks?

Täitke ankeet sooviga toetada konkreetset põhikoolilast. Seejärel saate Mondolt e-kirja täpsema infoga, millal saame teid konkreetse toetuslapsega siduda. Kooliaasta algab Ghanas nagu meilgi septembris, Keenias jaanuaris ja Birmas hoopis juunis. Toetuslaste programmi valimine toimubki vahetult enne kooliaasta algust. Loe siit, kuidas toimub Mondo ning Tarkusefondi toetajate vaheline suhtlus.

Kuna põhikoolilapse toetus on pikaaegne, palume uutel toetajatel sõlmida pangas igakuine püsikorraldusleping endale sobiva perioodi peale. Soovitame sõlmida tähtajatu maksekorralduse, mida ei pea edaspidi uuendama, kuid saab igal ajal lõpetada, selleks tuleks maksekorralduse „kehtib kuni“ lahter tühjaks jätta.

Kutse-, kesk- ja internaatkooliõpilaste toetused on ühekordsed ning neid kogume aastaringselt.

Küsimuste korral kirjuta tarkus@mondo.org.ee.

Aktiivselt ootavad annetusi järgmised projektid. Tehes ühekordse annetuse, võite lisada juurde konkreetse riigi ja projekti nime.

 

Birma vähemusrahva šani õpilaskodu
Mondo toetab šani laste põhi-ja keskharidust, sest selle kauge mägipiirkonna aladel on kooliharidus suurele osale lastest üldse kättesaamatu. Vaid 40% šani lastest saab algharidust ning vaid 15-20% on võimalus minna edasi õppima. Mondo vahendusel saab igal aastal Namlani õpilaskodus elada ja sealses koolis käia vähemalt 10 šani last (ühe õpilase kooliaasta maksumus on 300 EUR).

 

Tüdrukute kool Fatima Zahra Afganistanis
Mondo toetab Fatima Zahra tüdrukutekooli Jalalabadis, Nangarhari provintsis, mida oleme toetanud alates 2012. aastast. 2022. aasta lõpuks on Afganistanis võimul olev Taliban keelanud igas vanuses tüdrukute koolis käimise ning lõpetanud naisõpetajatele palkade maksmise. Erandina võivad tegutsemisloa olemasolul tegutseda koolid, kus õpivad vaid tüdrukud ning mille õpetajad on ainult naised.

 

Uganda põhikool Kikoobas
Kikooba põhikool asub kahetunnise sõidu kaugusel Uganda pealinnast Kampalast. Piirkonnas elatakse väga vaeselt – tööpuudus on suur, majanduslikku olukorda halvendavad hõimudevahelised konfliktid ja muutlikud ilmastikutingimused. Kikooba kool võitleb majanduslike raskustega – õpetajate palgamaksed hilinevad, lapsed ei saa koolis korralikku sööki, puudu on elementaarsetest õppevahenditest. Mondo Tarkusefondi annetustest aitasime 2019. aastal rajada internaatosa kaugemal elavatele lastele ja soetada 5000 liitrise veetünni, kuhu kogunev vihmavesi katab koolipere veevajaduse. Tarkusefondi annetuste abil jätkame koolikeskkonna parandamist.

Mondo Tarkusefond