11.11.24

Ukraina haridus vajab mitmekülgset tuge

Igas kriisis ja sõjas satub haridus löögi alla. Mondo seisab Ukrainas selle eest, et lastel oleks olemas ligipääs kvaliteetsele haridusele nii sõja ajal, kui tulevikus. Mondo koolitustel ja laagrites on kolme aastaga osalenud üle 5300 õpetaja ning üle 11 150 õpilase. Tegevustes on osalenud 120 koolipere kaheksast oblastist. Lisaks taastasime 2 koolimaja.

“Igas kriisis satub löögi alla ka haridus. Kuud, halvemal juhul aastad, mil koolieas lastele ja noortele ei ole tagatud õppetöö, maksavad ühiskonnale hiljem valusalt kätte. Tekib koolist väljalangemine, heitumine ja süvenevad negatiivsed toimetulekuviisid. Vältimaks Ukrainas “kadunud generatsioonide” teket, tuleb ligipääsu kooliharidusele prioritiseerida isegi akuutse sõja faas,” ütles Mondo juhatuse liige Triinu Ossinovski.

Mondo alustas tööd Ukrainas 2014. aastal tegutsedes Ida-Ukrainas, Luhanski oblastis. Lisaks humanitaarabi osutamisele piirkonnas vastavalt vajadusele tegutses Mondo hariduse, digipädevuste ja demokraatia edendamisega. Mondo koolivõrgus oli üle 40 kooli, mille õpetajad said koolitusi, varustust, tuge õppekavade arendamisel jne. Suurt osa nendest tegevustest rahastas Eesti Välisministeerium.

Alates täiemahulise sõja algusest 24. veebruaril 2022 töötab Mondo üle Ukraina ning lähtub oma tegevusi planeerides ÜRO humanitaarabi valdkonna klastritest. Mondo haridustegevustesse on otseselt kaasatud Zaporižžja, Dnipropetrovski, Lvivi, Tšernihivi, Žõtomõri, Sumõ, Mõkolaivi ja Luhanski (ümberasustatud inimesed) oblastid. Haridus ja haridus hädaolukordades (education in emergencies, EIE) on jäänud üheks Mondo põhivaldkonnaks.

Kolme aasta jooksul on Mondo pakkunud enam kui 11 150 lapsele huvitegevusi, psühholoogilist tuge ja järeleaitamist õpilünkade tasandamisel. Üheks ilmekaks näiteks on suvel toimunud järeleõppe laager “Easy Camp”, mille jätkusuutlikkus on tagatud koostöös Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi ja kohalike omavalitsustega. Üle 5300 õpetaja on osalenud digipädevuste ja vaimse tervise toetuse (MHPSS) koolitustel, et võimaldada kvaliteetset veebipõhist ja hübriidõpet.

Mondo jätkab kvaliteetse hariduse toetamisega Ukrainas mitmekülgselt, toetades eriti just õpetajate digivõimekuse kasvu ning vaimset tervist. Näiteks jõuab tänavu lõpuni koostöös Eesti haridusidu Clanbeatiga tehtav kaardistus Žõtomõri oblastis, et pakkuda koolidele seal sihipärast vaimse tervise tuge, aga ka näiteks toetades Ukrainat kutseõppeasutuse (VET) õppekavade ja õpetamisoskuste reformimist.

Järgnevalt on ülevaade Mondo haridustegevustest alates aastast 2022.

  • Mondo taastas 2 koolimaja. Mõkolajivi 7. Gümnaasiumi ja Zaporižžjas asuva Hortitsja (Хортиця) Riikliku Akadeemia hooned said kahjustada Venemaa rünnakutes. Taastamist rahastas Eesti Välisministeerium.
  • Mondo pakutud huvitegevustest, psühholoogilise toe keskustest ja suvelaagritest on saanud osa üle 4000 sisepõgenikust lapse Žõtomõri, Dnipropetrovski, Tšernihivi, Sumõ ja Lvivi oblastites. Neid tegevusi on rahastanud eraannetajad ja Eesti Välisministeerium.
  • Projekti “Shkolu Vgoru” raames parandas Mondo enam kui 7000 lapse ja noore vanuses 6 – 17 heaolu ja aitas tagada juurdepääsu kvaliteetsele haridusele. Suurendasime 35 koolis viies Ukraina oblastis (Dnipropetrovski, Lvivi, Tšernihivi, Žõtomõri ja Luhanski oblastid) koolide võimekust lapsi nõustada ning edendasime õpetajate digipädevusi. Projekt viidi ellu koostöös kohalike partneritega ning seda rahastas OCHA-UHF.
  • Veebipõhise ja hübriidõppe toetuseks on Mondo korraldanud digipädevuste ja vaimse tervise toetuse (MHPSS) koolitusi rohkem kui 4000 õpetajale ja koolipsühholoogile seitsmes Ukraina oblastis (Žõtomõr, Zaporižžja, Mõkolajiv, Dnipropetrovsk, Lviv, Tšernihiv ja Luhanski (ümberasustatud) oblastites). Digivõimekuse edendamist rahastasid ESTDEV ja OCHA-UHF.
  • Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi (MoES) jõupingutuste toetuseks veebipõhise ja hübriidõppe edendamiseks hankis Mondo 558 Chromebooki litsentsi, et edendada nende seadmete turvalist ja läbipaistvat kasutamist. Litsentside ostmist toetasid eraannetajad.

Praegu käimasolevad haridustegevused:

  • Tõstame õpetajate ja haridusametnike digipädevusi Žõtomõri ja Tšernihivi oblastites. Koolitusprogrammide kaudu tõstame kokku 1320 õpetaja digioskusi, mis on võtmetähtsusega tagamaks kvaliteetset hübriid- ja veebipõhist õpet ning õpilaste järele aitamist. Kahes oblastis kaasame 14 kohalikku omavalitsust ja 5% nende koolidest ehk 60 kooli. Lisaks arendatakse kohalike omavalitsuste ametnikele pilootprogramm digipädevuste tõstmiseks, et valmistada 28 haridusametnikku ette juhtima innovaatilisi haridusreforme. Projekti raames toimub ka haridusspetsialistide õppereis Eestisse ning kaasaegsele haridusele pühendatud konverents 2025. aastal Ukrainas. See projekt on tihedalt seotud Ukraina uue kooli reformiga ning seda rahastab ESTDEV.
  • Koostöös Eesti haridusiduga Clanbeat kaardistame Žõtomõri oblasti kooliperede vaimse heaolu seisu, mis annab parema ülevaate sõja mõjust noorte ja kooli töötajate vaimsele heaolule, ning viib nad kokku just neile sobivaimate tugiteenustega. Clanbeati lahendust katsetatakse 25 koolis ning seda toetab ESTDEV.
  • 2024. aasta suvel korraldasime mitmeid 10-päevaseid järeleõppelaagreid, kus osales 150 7. klassi õpilast Zaporižžja oblastist. Lapsed said järeleõpet neljas põhiaines – ukraina keel ja kirjandus, matemaatika ja ajalugu. Kõigil osalejatel olid sõjast tingitud tõsised õpilüngad. Mondo katsetas laagripõhist lähenemist Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi jaoks, kes koostöös kohalike omavalitsustega rakendab mudelit laiemat. Järeleõppelaagreid toetas Eesti Välisministeerium.

Tulevased tegevused:

  • Detsembris 2024 alustab Mondo kogu Ukrainat hõlmava Skills4Recovery projektiga, milles Mondo roll on toetada õpetajate digioskuseid ning juhtida Ukraina esimese haridustehnoloogia õppekava loomist.
    Projekti juhib GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – Saksa arengukoostöö fond) ja mida viiakse ellu koostöös Poola Solidaarsusfondiga (Solidarity Fund PL) ning Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi ja majandusministeeriumiga. Projekti kogumaht on 14 miljonit eurot ja osaliselt rahastab seda ka ESTDEV.
    Projektiga toetame Ukrainat tema ELi liikmelisuse teel ja assotsiatsiooni-/vabakaubanduslepingu (AA/DCFTA) rakendamisel, tugevdades samal ajal riigi vastupanuvõimet ja võimet reageerida Venemaa sõjategevuse mõjudele. Projekti eesmärk on tagada ka kvalifitseeritud tööjõu kättesaadavus Ukraina majanduse taastamiseks. Fookuses on 45 kutseõppeasutuse (VET) õppekavade ja õpetamisoskuste reformimine üle kogu Ukraina. Mondo roll on pakkuda digipädevuste koolitusi VET-õpetajatele ja koolijuhtidele 45 kutseõppeasutuses ning korraldada kolme rühma õpetajate (kokku 36) õppereisid Eestisse. Teine Mondo ülesanne on arendada Ukraina esimest haridustehnoloogia õppekava. Eesmärk on toetada õpetajakoolituse digipädevuste jätkusuutlikkust ja selle kaudu laiendada haridussüsteemi transformatsiooni. Plaanis on alustada koostööd Tartu Ülikooli Haridustehnoloogia Keskuse ja ühe ülikooli ning kahe pedagoogilise kolledžiga Žõtomõri oblastis.
VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo toob oma sünnipäeval fookusesse hariduse

12.11.24

Täna on Mondo 17. sünnipäev! Tänavu on meil eriti põhjust tähistada, sest tähistame ka Mondo Tarkusefondi 15. sünnipäeva. Haridus on üks Mondo olulisemaid programme. Haridus on iga lapse õigus ning üks põhilisi vaesusest väljamurdmise võtmeid. 15 aasta jooksul on… …1010 õpilast ja tudengit saanud Mondo Tarkusefondi toel käia koolis Ghanas, Ugandas, Keenias, Türgis ja Birmas.
LOE EDASI
VAATA KÕIKI