18.12.11

Sotsiaalne õiglus ja jätkusuutlik areng (september 2009 – mai 2012)

Mis on õiglane? Kõikidele sama palju/võrdselt? Kõikidele vajaduste/teenete/panuse järgi? Kõik peaksid saama oma põhivajadused täidetud? Kõikidel inimestel vastutus/ kohustused teiste inimeste ees? Need on küsimused, mis saadavad kogu maailma rahvast, rahvusest olenemata. Mida võtame meie ette, et maailm enda ümber õiglasemaks muuta? Me alustame muutustega enda sees ja muudame läbi selle ka maailma ning teadlikkus ja haritus on need tegurid, mis aitavad eesmärki ellu viia.

Projekti “Sotsiaalne õiglus ja jätkusuutlik areng“ on Mondo Maailmahariduskeskuse koostöö kogenud parteritega Inglismaalt (Leeds Development Education Centre), Portugalist (Instituto Marquês de Valle Flôr), Bulgaariast (Open Education Centre), Sloveeniast (Institute of African Studies) ja Lätist (GLEN Latvia).

Projekt on suunatud üldhariduskoolidele. See toetab ja aitab õpetajatel süsteemsemalt kasutada võimalusi, mida pakub õppe- ja ainekava sotsiaalse õigluse teemade käsitlemiseks. Õpilastele toob projekt uusi õppimiskogemusi ja arusaamu järgnevate globaalse sotsiaalse õigluse teemadel: üleilmne säästev areng ja universaalsed inimõigused, aastatuhande arengueesmärgid, ettevõtete sotsiaalne vastutus ja õiglane kaubavahetus, solidaarsus, diskrimineerimise puudumine, kodanike kaasatus, mitmekesisuse hindamine – sooline, sotsiaalne, kultuuriline, filosoofiline, religioosne, keeleline, etniline.

Koolid saavad läbi projekti praktilist koolitust ja tuge läbivate teemade õpetamiseks (nt. keskkond ja ühiskonna jätkusuutlik areng, kodanikuaktiivsus ja ettevõtlikkus, väärtused ja kõlblus, kultuuriline identiteet). Õpetajad saavad erinevaid õppematerjale, mille abil hinnata, kuidas õpetatakse koolides globaalse sotsiaalse õigluse teemasid, et seejärel täiustada kooli õppekavasid ja õpetajate töökavasid, integreerides sotsiaalse õigluse teemasid. Lisaks saavad õpetajad osa sotsiaalse õigluse seminarist Bulgaarias (2010).

Õpilased saavad võimaluse koostada ja läbi viia sotsiaalse õigluse teemadega seotud ülekoolilisi projekte. Lisaks kohtuvad nad erinevate huvitavate külalistega, kes viivad koolis läbi õppetunde ja töötubasid. Õpilased saavad uusi õppimiskogemusi, mis visualiseerivad seoseid enda elu ja maailmas toimuva vahel. Võimalusi arutada asju ning erinevaid nägemusi teiste noortega nii partnerriikidest kui arengumaadest. Arusaama sellest, mida saavad teha üksikisikud selleks, et ühiskond oleks sotsiaalselt õiglasem. Tuge mõelda innovaatiliselt, arendada oma mõtteid ning aktiivselt muuta asju paremaks. Õpilased koos õpetajatega saavad võimaluse osa võtta konverentsist Sloveenias (2011).

Koolidel avaneb võimalus arendada suhteid teiste koolidega Inglismaal, Sloveenias, Portugalis, Lätis, Bulgaarias, Ghanas ja Nicaraguas.

Projekt on ka oma Moodle keskkond interaktiivsete tegevuste ja informatsiooni edastamiseks. Lisaks annab veebileht võimaluse tutvuda teiste projektis osalevate koolidega ning lugeda uudiskirja, kus õpetajad ja õpilased kirjutavad oma õpitegevustest.

Projekti koordinaator Mari-Kätrin Kinks, mari[at]mondo.org.ee telefon 56609903

Projekti veebileht: www.globaalneoiglus.org

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo vabatahtlikud jagavad Tartu Tudengipäevadel oma lugusid

19.04.24

Tartu Tudengipäevadel 27. aprillil jagavad kolm Mondo vabatahtlikku oma lugusid lähetustelt Ghanas, Keenias ja Ugandas. Kolme tunni jooksul kuuleme Eve, Saile ja Marteni tööst käsitööliste, IT klassi või kohalike organisatsioonidega. Sündmus on kõigile tasuta, ent palume registreeruda siin. Üritus toimub eesti- ja ingliskeelsetes jututubades, kus iga vabatahtlik võtab huvilised endaga rändama läbi põnevate lugude kogukonnast.
LOE EDASI
VAATA KÕIKI