14.04.23

Mondo digipädevus ja oskuskoolitused parandavad Süüria pagulaste toimetulekut

Mondo ja kohalike partnerite toel on Süüria pagulasnaised Liibanonis ja Jordaanias omandanud vajalikud digi ja ettevõtlusoskused, et oma igapäevast toimetulekut parandada. Mõlemad riigid on kahe peale võtnud vastu ligi 3 miljonit Süüria pagulast ning vajavad jätkuvalt tuge. 

Mondo töötab Jordaanias ja Liibanonis Süüria pagulaste, ennekõike naiste ja laste toimetuleku parandamisega. Mondo ekspert Meelis Niine kohtus aprilli alguses monitooringuvisiidil projekti kasusaajatega ning arutas partneritega tuleviku plaane. 

“Külastus oli äärmiselt oluline, et mõista paremini kohalikku keerulist olukorda ning planeerida edasist koostööd,” sõnas Meelis Niine. Nii Liibanonis kui Jordaanias on suur vajadus erinevate oskuskoolituste, digipädevuse ja õigusalase nõustamise järgi. Lisaks vajab tuge haridusvaldkond, et lastel oleks koolis käimiseks vahendeid ning nende haridustee jätkuks. 

Liibanonis on viimase paari aastaga eluolu märkimisväärselt halvenenud ning kohalik raha kaotanud 98% oma väärtusest. Väga suur osa elanikkonnast  on kukkunud vaesusesse.

Mondo töötab Liibanonis koos partneriga DPNA (Development for People and Nature), mis pakub puudust kannatavatele kogukondadele esmavajalikku, näiteks toitu ning abistab kriisides, näiteks Beiruti plahvatuse järgselt. DPNA kasvatab ka naiste ja noorte toimetulekut ja edendab keskkonnaharidust. “DPNA näeb riigis suurt vajadust keskkonnakaitsega tegelemiseks, seal hulgas on vaja tõsta ka inimeste teadlikkust. Mondo töö keskkonnaharidusega Eestis on siin kindlasti heaks näiteks,” sõnas Meelis Niine.

Jordaanias on täna ligi 1,3 miljonit Süüria pagulast. Eriti keeruline on naiste olukord, tõdetakse Mondo partnerorganisatsioonist Jordaania Naiste Ühing (JWU, Jordanian Women’s Union). Organisatsioon seisab naiste õiguste eest ning pakub naistele mitmekülgset tuge. Näiteks naiste nõustamist nii telefoni teel kui kohtumistega, aga ka juriidilist nõustamist. Lisaks on nad loonud naistele turvakeskuse. 

Üheks valdkonnaks on ka naisi võimestavad digipädevus ja oskuskoolitused. “Paljud naised, kellega rääkisime, on nende koolituste abil endale töö leidnud. Mitmed müüvad täna edukalt sotsiaalmeedia kaudu oma tooteid,” sõnas Niine.

Mondo toetab Süüria pagulasnaiste iseseisvat toimetulekut Jordaanias, Liibanonis ja Türgis projektist, mida rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo lõi Ukraina sisepõgenikele talveks paremad majutustingimused

26.03.24

Mondo renoveeris ja pakkus talvitumisabi kümnele majutuskeskusele Ida-Ukrainas, kus elavad sajad kodudest lahkuma sunnitud sisepõgenikud. Turvalised ja soojad keskused aitavad neil talve üle elada ning loovad paremad eeldused toimetulekuks. Toeta Mondo kaudu Ukrainat annetusega siin või ulata abikäsi Ukrainale heateokingitusena. Liudmyla Ivanivna on viimased aasta aega elanud Harkivi majutuskeskuse toas number 403. “See ei olnud
LOE EDASI
VAATA KÕIKI